Trīs Balanas kļūst par koncertzāles “Cēsis” rezidences māksliniekiem un tiešsaistes koncertā piedāvā savu pirmo programmu



Sestdien, 6. februārī, plkst. 18.00, tiešsaistē no koncertzāles “Cēsis” izskanēs koncerts ar trīs latviešu mūziķu piedalīšanos – savu rezidenci Cēsu koncertzālē atklās vijolniece Kristīne Balanas, čelliste Margarita Balanas un vijolnieks Roberts Balanas. Kopā ar orķestri Sinfonietta Rīga britu diriģenta Bena Palmera vadībā viņu talants atklāsies gan solo, gan spēlējot ansamblī visiem trim kopā. Koncerts būs skatāms Koncertzāles “Cēsis” un “Biļešu Paradīze” mājaslapās, iepriekš iegādājoties piekļuves kodu.

Koncertzāle “Cēsis” regulāri veido ciešāku sadarbību ar kādu mūziķi vai mūziķu apvienību, kas vainagojas ar vairākām, īpaši koncertzālei radītām koncertprogrammām, kas klausītājiem tiek piedāvātas visa gada garumā. 2020. gadā koncertzāles rezidences mākslinieks bija pianists Andrejs Osokins, bet 2018. gadā – spožo solistu: vijolnieces Evas Binderes, čellistes Kristīnes Blaumanes un pianista Reiņa Zariņa, Trio Palladio rezidence.

2021. gadā atklāsim talantīgu jaunās paaudzes mūziķu ģimeni jeb trīs Balanas – vijolniekus Kristīni un Robertu un čellisti Margaritu, kuru mītnes vietas Eiropā šobrīd ir Londona un Berlīne. Jaunie, bet jau pasaules koncertskatuves iekarojošie mūziķi savu rezidenci Cēsīs atklās kopā ar orķestri Sinfonietta Rīga un britu diriģentu Benu Palmeru. Programmā dzirdēsim Antonio Vivaldi, Fēliksa Mendelzsona, Hansa Rota un Arvo Pērta skaņdarbus.

‘’Esmu pārliecināta, ka Trīs Balanas tuvākajā laikā būs latviešu jaunās paaudzes talantu zīmols, kas iezīmēs pārliecinošu perspektīvu Latvijas mūzikas un izpildītājmākslas nākotnē. Šogad mūsu koncertzāles skatuve piedzīvos spožu talantu, māksliniecisku degsmi, pasaulē gūtas zināšanas, uzkrātu kultūras pieredzi un ģimenisku spēku. Vijolniece Kristīne Balanas, čelliste Margarita Balanas un vijolnieks Roberts Balanas ir jauni, daudzpusīgi mūziķi, kas paši saviem spēkiem izcīnījuši starptautisku reputāciju un žilbinošus panākumus uz koncertskatuvēm visā pasaulē. Mūsu mērķis ir sniegt atbalstu un iespējas viņu revolucionārajām, progresīvajām idejām, neizsmeļamajam radošumam piecās rezidences koncertprogrammās Cēsu koncertzālē,’’ par rezidences mākslinieku izvēli un iecerēm stāsta Koncertzāles “Cēsis” mākslinieciskā vadītāja Inese Zagorska.

Māsas – Margarita un Kristīne jau vairākkārt koncertējušas Koncertzālē “Cēsis” – gan solo, gan duetā, savukārt brālim Robertam šī būs debija Cēsīs.

Vijolniece Kristīne Balanas ir viena no visstraujāk plaukstošajiem talantiem uz pasaules skatuvēm, prestižās Latvijas Lielās mūzikas balvas laureāte kategorijā “Gada jaunais mākslinieks”. Nepagurstoši popularizējot laikmetīgo mūziku un mazāk zināmu repertuāru, Kristīne ir pirmatskaņojusi Deivida Kūnana Vijoļkoncertu ar RTÉ Nacionālo Simfonisko orķestri, piedalījusies Veinberga Vijoļkoncerta Lielbritānijas pirmatskaņojumā, kā arī Pētera Vaska vijoļkoncerta “Tālā gaisma” Rumānijas pirmatskaņojumā. Kā kamermūziķe Kristīne sadarbojusies ar Maksimu Vengerovu, Vadimu Gluzmanu, Borisu Garlicki, Rolandu Krīgeru un Rīdigeru Loteru.

Kristīne ar izcilību absolvējusi Londonas Karalisko Mūzikas akadēmiju un 2017. gadā ieguva 3.vietu vienā no pasaulē nozīmīgākajiem un grūtākajiem konkursiem 66. ARD Mūzikas konkursā Bavārijā. Uzstājusies kopā ar Londonas Karalisko filharmonisko orķestri, Berlīnes simfonisko orķestri, Bavārijas Radio simfonisko orķestri, Parīzes kamerorķestri, Eiropas Savienības simfonisko orķestri, “Maskavas solistiem” Jurija Bašmeta vadībā, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri.

Margarita Balanas ir viena no spožākajām un aizrautīgākajām savas paaudzes jaunajām čellistēm, kas ar panākumiem koncertē gan kā soliste un kamermūziķe, gan kopā ar orķestri. Aizvadītajā sezonā Margarita saņēma personīgu ielūgumu no izcilās vijolnieces Annes Sofijas Muteres pievienoties viņas virtuozu koncertturnejai pa Dienvidameriku. Margarita sniedza arī meistarklases Londonā, Ziemeļamerikā, bet gadu mijā, kopā ar māsu Kristīni jaunajiem Latvijas vijolniekiem un čellistiem sniedza Roche Ziemassvētku labdarības meistarklases Rīgā.

Pēc spožas debijas Vigmora zālē septiņpadsmit gadu vecumā, Margarita Balanas koncertējusi tādās prestižās zālēs, kā Berlīnes filharmonija, Hamburgas Laeiszhalle, Montpeljē Le Corum, kā arī festivālos Austrālijā, Ķīnā, Izraēlā, un citviet. Viņas skatuves partneru vidū ir tādi ievērojami mūziķi, kā Trevors Pinnoks, Miraijs Peraija, Pols Daniels, Sers Marks Elders, Linns Harels, u.c. Margarita ir vairāku starptautisku konkursu laureāte, kā arī vairāku fondu stipendiāte, toskait viņa saņēmusi nomināciju Lielās Mūzikas balvas kategorijā “Gada jaunais mūziķis 2018”.

Ar eklektisku māksliniecisko gaumi un meistarību apveltītajam vijolniekam Robertam Balanas ir plašs muzikālo interešu loks, un viņa mērķis ir nojaukt robežas starp dažādiem mūzikas žanriem. Apvienojot klasiskās mūzikas melodijas ar popa, roka un fanka skaņu pasauli, viņa solo vijoles aranžējumi ir ieguvuši miljoniem skatījumu tīmeklī.Aizvadītajā gadā pats Sers Eltons Džons atzinīgi novērtēja viņa dziesmas “iI’m stil standing” Roberta Balanas veidoto aranžiju.

16 gadu vecumā debitējis Londonas Karaliskajā festivāla zālē un Vigmora zālē, Roberts turpina aktīvi uzstāties Lielbritānijā, Eiropā un Āzijā. Būdams aizrautīgs kamermūziķis, viņš ir piedalījies daudzos starptautiskos mūzikas festivālos, tostarp Stavangeras kamermūzikas festivālā, Aurora mūzikas festivālā, ProQuartet festivālā. Roberts sadarbojies ar tādiem izciliem māksliniekiem kā Trevors Pinnoks, Semjons Bychkovs, sers Marks Elders un Edvards Gārdners.

6. februāra tiešsaistes koncerts “Trīs Balanas un Sinfonietta Rīga” būs skatāms Koncertzāles “Cēsis” mājaslapā www.cesukoncertzale.lv un Biļešu paradīzes vietnē internetā, pirms tam par 8 EUR iegādājoties tiešsaistes pieejas kodu.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2025 Visas tiesības paturētas