Uz Kongresu nama skatuves mistiskais romāns „Meistars un Margarita”



1.novembrī uz Kongresu nama skatuves skatāma Maskavas Neatkarīgā teātra pati mistiskākā izrāde, kas veidota pēc Mihaila Bulgakova romāna „Meistars un Margarita”. Šis uzvedums ir iekarojis vairāk nekā miljons skatītāju simpātijas, tā guvusi panākumus piecos kontinentos.

Kur slēpjas izcilā romāna panākumi? Kā atminēt tās mīklas, kuras autors prasmīgi ietvēris sižetā? No kurienes šis mistiskais oreols? Atbildes uz šiem jautājumiem atrast nav iespējams, taču šodien piedāvājam 3 atslēgas, lai risinātu mīklaino romānu “Meistars un Margarita”.

1) M. Bulgakovs rakstīja “Meistaru un Margaritu” vairāk nekā 10 gadus. Romāna nosaukums radās laika gaitā. Nav noslēpums, ka romāna pamatu, izņemot Svētos rakstus un Gētes “Faustu”,veido dažādi mīti un leģendas par velnu un Dievu.

Zināms, ka romāns “Meistars un Margarita” vairākkārt tika rediģēts. Runā, ka sākotnējā redakcijā darba nosaukumam tika piedāvāti tādi varianti kā “Melnais mags”, “Viesizrāde”, “Žonglieris ar nagu”, “Inženiera nags”, “V. dēls”, savukārt nekur netika minēts Meistars un Margarita, jo par centrālo tēlu bija jākļūst Sātanam. Taču 1930. gadā pats Bulgakovs iznīcināja romāna pirmo redakciju. Un tikai otrajā redakcijā liktenis bija lēmis parādīties Meistaram un Margaritai, bet Sātans bija ieguvis savu svītu. Romāna pašreizējais variants parādījās tikai 1937.gadā trešajā redakcijā, kuru uzskata par nepabeigtu.

2) Ja runājam par Sātana tēlu, tad pirmais impulss šī tēla radīšanā bija mūzika – Šarla Guno opera, kura uzrakstīta , izmantojot J.V.Gētes darba sižetu, kas iespaidoja M.Bulgakovu bērnībā uz visu mūžu. Volanda tēla ideja tika paņemta no J.V.Gētes “Fausta”, kur tas minēts tikai vienu reizi. Starp citu, Volandu sākotnēji dēvēja pat Astorotu, taču vēlāk vārds tika mainīts.

3) Pēc rakstnieka atraitnes Jeļenas teiktā - pēdējie M.Bulgakova vārdi par romānu “Meistars un Margarita” pirms nāves bija: “ Lai zinātu...Lai zinātu...”

Un tā ir tikai neliela daļa no intriģējošiem faktiem, uz kuriem balstās izcilais romāns. Līdz šim brīdim notiek strīdi, mēģinot atrast atbildes. Skaidrs ir viens – “Meistars un Margarita” nav atstājis vienaldzīgu nevienu cilvēku.

Nepalaidiet garām – 1. novembris, Kongresu nams, “Meistars un Margarita”.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2025 Visas tiesības paturētas