Valmieras teātrī stāsts par izcilo soļotāju Jāni Daliņu



Jauno gadu Valmieras teātris iesākusi ar pirmizrādi - 5. janvārī pie skatītājiem nonākusi režisora Toma Treiņa un radošā ansambļa veidotais stāsts par latviešu soļotāju, valmierieti Jāni Daliņu, kurš 1932. gadā Losandželosā startēja kā viens no diviem Latvijas pārstāvjiem olimpiskajās spēlēs un 50 km soļošanas distancē izcīnīja sudraba medaļu. Tā bija pirmā olimpiskā medaļa, ko ieguva Latvijas sportists, startējot zem savas valsts karoga.

Trīsdesmitajos gados katrs skolas puika mēģināja atdarināt “Daliņa soli”, bet pieaugušie griezās tik populārajā Jāņa Āres fokstrotā Ak, kaut man Daliņa kājas būtu. Kas viņš bija – viens no visu laiku izcilākajiem latviešu vieglatlētiem, soļotājs Jānis Daliņš (1904 – 1978), kurš lika pasaulei iemācīties latviešu karoga sarkanbaltsarkanās krāsas? Kā vienam zemniekam izdevās “aizsoļot” līdz sudraba medaļai 1932. gada olimpiskajās spēlēs Losandželosā un kļūt par pirmo Eiropas čempionu soļošanā 1934. gadā Turīnā?

“Kad sāku strādāt Valmieras teātrī kā režisors, atceros, ka ik pa laikam dzirdēju runājam par Jāni Daliņu. Man vienmēr šķita, ka aiz šī cilvēka ir interesants stāsts – kā viņš to visu paveica un kļuva par vienu no izcilākajiem sportistiem. Izrāde būs ceļojums cauri gan karstajām Losandželosas ielām 1932. gadā, gan cauri Jāņa Daliņa dzīvei. Mēdz teikt, ka sudrabs ir Latvijas metāls. Daliņš 1932. gadā soļoja pretim zeltam. Zeltu viņš neieguva, bet Latvijā iesāka zelta laikmetu soļošanā,” atklāj režisors Toms Treinis.

Izrādes radošajā ansamblī arī scenārija autors Mārtiņš Meiers, scenogrāfs Kristaps Kramiņš, kostīmu māksliniece Marta Treine, gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš, komponists Platons Buravickis, kustību konsultants Kārlis Dzintars Zahovskis.

Lomās: Anna Nele Āboliņa, Eduards Johansons, Januss Johansons, Ingus Kniploks, Inese Ramute, Klinta Reinholde, Kārlis Dzintars Zahovskis.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas