Tweet |
|
Martā un maijā Rīgā, Nacionālajā un Dailes teātrī būs unikāla iespēja noskatīties trīs Valmieras drāmas teātra izrādes: Indras Rogas pirmoreiz Latvijā iestudēto Mihaila Bulgakova romāna „Meistars un Margarita” versiju, Vara Braslas iestudējumu par Jāņa Cimzes pirmajiem diriģēšanas un attiecību pirmsākumiem Laura Gundara lugā „Lattia” un Reiņa Suhanova režisēto Annas Brigaderes pasaku ģimenei „Maija un Paija”. Biļetes uz viesizrādēm jau pieejamas visās „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā.
Viesizrādes Rīgā ievadīssava veida mērnieku laiki – izrāde „Lattia” Nacionālā teātra Lielajā zālē 30.martā. Laura Gundara lugā aprakstītie notikumi risinās 19.gs. vidū Malienā, kad kroga saimnieks – latvietis Puriņu Kārlis ir nolēmis iemācīt vietējiem zemniekiem dziedāt korī. Tāpēc te ir divdesmitgadīgais tautasdziesmu entuziasts Cimzas Jānis, kuram jāspēj vienot zemnieki, kuri sākumā gatavi dziedāt tikai tāpēc, ka alus par brīvu. Te ir baltvācietis, krievs un latviešu meitene, kuras sirdi mēģinās iekarot gandrīz visi lugas varoņi. „Tas ir laiks, kad līdz nācijas apziņai ir stipri tālu, un attīstīt to ir liels varoņdarbs – brīvlaišana gan ir bijusi, taču kalpa dvēseles turpat vien palikušas,” uzsver Latvijā populārais kinorežisors Varis Brasla, kurš kopā ar diriģentu Jāni Ērenštreitu ilgi loloja šīs lugas ideju.
31. martā un 7. maijā Nacionālajā teātrī skolēniem un ģimenēm ar bērniem būs iespēja noskatīties krāšņo Annas Brigaderes „Maiju un Paiju”, ko iestudējis režisors un scenogrāfs Reinis Suhanovs. „Lugas sižets par čaklo un strādīgo meiteni Maiju un viņas slinko pusmāsu Paiju latviešu bērniem ir zināms kopš mazotnes, taču šo stāstu var lasīt ne tikai sadzīviskas pasaku realitātes, bet arī mitoloģiskā līmenī,” saka režisors. Dabas ciklu sakarības uz skatuves spilgti attēlotas (šobrīd vadošākās mākslinieces ne tikai Latvijas mākslas telpā, bet arī ārpus tās) Katrīnas Neiburgas veidotajās Latvijas dabas video projekcijās. Šajā lugā tikpat svarīgi kā zemes norises ir arī notikumi debesīs un zemzemē, tāpēc nokļūšana tajās un satikšanās ar Laimu ir viena no izrādes būtiskākajām līnijām.
Visambiciozākais šī pavasara Valmieras piedāvājums būs skatāms 24., 25. un 26.maijā Dailes teātrī – Latvijā pirmo reizi iestudētais un skatītāju mīlestību jau iemantojušais režisores Indras Rogas jaunākais teātra ceļojums – Mihaila Bulgakova „Meistars un Margarita” – viens no 20.gs. izcilākajiem pasaules literatūras pieminekļiem. Režisore līdz pamatiem izpētījusi gan romāna tapšanu, gan pirmavotus un vēsturiskās sakritības, pati veidojusi dramatizējumu, īpaši uzsverot iepriekš iestudētā „Zojas dzīvokļa” un „Meistara un Margaritas” pēctecību gan tēlu izveidē un aktieru izvēlē, gan telpas izmantojumā. Skatītājiem tas ir mistisks piedzīvojums vēsturē un romānā, un daudzslāņainais sižets nevienu neatstāj vienaldzīgu – tas ieinteresē, aizrauj, liek pārlasīt romānu vai arī kaitina. Jo 1929. gada notikumos Maskavā Ciešanu nedēļā – laikā pirms Lieldienām, kad Maskavā ierodas Volands ar svītu, lai sarīkotu savu ikgadējo Pavasara balli, pārbaudītu cilvēku vājības un satiktos ar Meistaru, kurš sarakstījis romānu par divas tūkstošgades seniem notikumiem Jerušalajimas pilsētā - ir iekodēts kaut kas neizskaidrojami precīzs par cilvēka dabu un sarunām par Dievu. Tāpat kā Margaritas mīlestībā, kas, lai arī gandrīz nemanāmi un neuzbāzīgi, visu laiku ir Meistara tuvumā.
Tradicionālās Rīgas viesizrādes šogad augustā nebūs tik plašas kā ierasts, jo Valmieras teātris vasarā gatavojas unikālam notikumam – Valmieras vasaras teātra festivālam, līdz ar to šos lielās formas iestudējumus piedāvā nepalaist garām pavasarī.
Biļetes uz Valmieras teātra viesizrādēm Rīgā var iegādāties visās „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā www.bilesuparadize.lv.
Foto: Publicitātes