Vecrīgas torņu mūzikas koncerti no Rātsnama balkona ar jaunizveidoto koncertvienību Rīgas Sakbutu Konsorts



Ir izveidota jauna koncertvienība – Rīgas Sakbutu Konsorts. Rīgas Sakbutu Konsorta izveidošana ir pazīstamā Latvijas trombonista Vaira Nartiša rezultāts viņa neatlaidīgajam darbam - attīstīt un padarīt daudzveidīgu Latvijas trombonu žanru, skanējumā ieviest inovācijas, bet trombona spēli Latvijas jauniešu acīs padarīt par interesantu un aizraujošu nodarbi.

Sakbuts ir trombona priekštecis, kurš ļoti plaši tika izmantots baroka un renesanses laika komponistu opusos. Sakbuts radies 15.gadsimtā, iespējams Burgundijas reģionā. Instruments radies no trompetes, pievienojot tai slīdni – kulisi, kas Sakbutu, atšķirībā no naturālajām trompetēm vai mežragiem, padarīja par pirmo hromatisko metāla pūšaminstrumentu. Šie instrumenti ļoti plaši tika izmantoti sakrālajos darbos, jo Sakbutu šaurais zvans un ne tik spožā skaņa, salīdzinot ar mūsdienu tromboniem, padarīja tos par ļoti piemērotiem skanēšanai orķestros, koru pavadījumos un ansambļos ar dziedātājiem. Sakbuti pastāvēja līdz 19.gadsimta otrajai pusei, kad orķestru sastāvos pamazām sāka parādīties mūsdienu tromboni. Šodien Sakbuti pamatā tiek izmantoti tikai senās mūzikas projektos.

Ne tikai Latvijā, bet arī tuvākajās valstīs šādas koncertvienības nepastāv un Rīgas Sakbutu Konsorta mērķis ir būt par šāda žanra pionieriem un koncertdzīves veidotājiem ne tikai Latvijā, bet arī tuvējās ārvalstīs.

Rīgas Sakbutu Konsorta repertuārs un koncertprogrammas tiks veidots gan jau ierastajā repertuārā, iekļaujot baroka un renesanses laika komponistu darbus, gan tiks iniciēti jauni opusi, uzrunājot mūsdienu komponistus, lai radītu jaundarbus Rīgas Sakbutu Konsorta sastāvam, klasisko Sakbuta skaņu apvienojot ar mūsdienu izteiksmes līdzekļiem.

Latvijā Sakbuta skaņas ir dzirdamas Uģa Prauliņa Mesā L’Homme Arme, kur divu Sakbutu skanējums veiksmīgi tika sintezēts ar vīru ansambļa Ars Antiqua Riga jaudīgo skanējumu, Jāņa Pelšes spēlētajām ērģelēm un komponista Uģa Prauliņa sintezatora un elektronikas radītajām skaņas instalācijām. Šis albums tika nominēts balvai Zelta mikrofons 2022, kā arī Vācijā 2 nominācijās ir izvirzīts balvai Opus Klassik 2023.
Rīgas Sakbutu Konsorta sastāvā muzicē kolektīva izveidotājs Vairis Nartišs (Sakbuts), Kaspars Majors (Sakbuts), Pēteris Vaickovskis (Sakbuts), Kaspars Šmits (Čimbaso).

Kolektīva izveidotājs Vairis Nartišs par jaunradīto koncertvienību saka: “Rīgas Sakbutu Konsorts man pašam ir ļoti svarīga koncertvienība – ar šādu kolektīvu mēs trombona skaņu varēsim daudz vieglāk kombinēt ar dziedātājiem, maziem kameransambļiem. Sakbuta intīmais un niansētais skanējums rada lielas iespējas gan senās mūzikas tradīcijas attīstībai, gan jaundarbu radīšanai. Man ne mazāk būtiska ir tieši Latvijas publikas izglītošanas iespēja – mums būs daudz plašāka iespēja atskaņot seno komponistu darbus, pētīt, stāstīt un radīt konceptuālas koncertprogrammas. Man ir ļoti būtiski, lai pēc manas karjeras Latvijas trombonu kustība būtu plaši atpazīstama visā pasaulē. Sakbuts ir bijusi manu interešu centrā jau vairāk kā desmit gadus – esmu uzbūvējis savu Sakbuta modeli, kurus spēlē ne tikai Latvijā, bet arī ASV, Kanādā, Japānā, Austrālijā, gandrīz visās Eiropas Savienības valstīs un daudz kur citur.”

Tuvākie Rīgas Sakbutu Konsorta koncerti būs Vecrīgas torņu mūzikas koncerti no Rīgas Rātsnama balkona. Koncertu cikls sāksies jau šo svētdien, 16.jūlijā, plkst. 20:00 un turpināsies visas vasaras garumā. Koncertu datumi un laiki:

- 2023.gada 16.jūlijs, plkst. 20:00
- 2023.gada 23.jūlijs, plkst. 20:00
- 2023.gada 30.jūlijs, plkst. 20:00
- 2023.gada 6.augusts, plkst. 20:00
- 2023.gada 13.augusts, plkst. 20:00
- 2023.gada 20.augusts, plkst. 20:00
- 2023.gada 27.augusts, plkst. 20:00

Kopš 1998.gada Rīgas pilsētā neatņemama kultūras sastāvdaļa ir bijusi Vecrīgas Torņu mūzika. Šis pasākums ir realizējies kā vienreizējs koncerts gadā no vairākiem Rīgas Torņiem.

Rīgā šī regulāru koncertu tradīcija pastāvēja līdz apmēram 19.gadsimtam. Muzicēšana notika lielos svinību gadījumos – piemēram Ziemassvētkos, Lieldienās, Vasarsvētkos u.c. svinību gadījumos Rīgas pilsētas noteikumos bija paredzēts, ka mūziķiem svētkos ir jāuzstājas un nereti šie koncerti tika atskaņoti ne tikai no baznīcu torņiem, bet arī rātsnama balkona. Protams, torņu mūzikai viduslaikos bija arī funkcionāla nozīme – speciāli algoti sargi dežūrēja baznīcu torņos un informēja vai brīdināja pilsētniekus par esošo situāciju vai aktualitātēm pilsētā. Katrai dzīves situācijai bija speciāls signāls un iedzīvotāji pēc signāla zināja, kādi notikums pilsētā ir noticis.
Rīgas Sakbutu Konsorts turpina apvienības TrombonsLV atjauno Torņu mūzikas tradīciju, paralēli popularizējot arī trombona spēli.

Programmā – Palestrīnas, J.Okegema, M.Pretoriusa, O. di Laso, M.A.Šarpentjē, D.Bukstehudes, G.Kačīni, V.Nartiša u.c. komponistu opusi.
Koncerti būs kā sasaukšanās ar Vaira Nartiša spēlētā gandrīz četrus metrus garā alpu raga skaņām Rīgas rātslaukumā koncertu ievadā un Rīgas Sakbutu Konsorta skaņām Rīgas rātsnama balkonā koncertu turpinājumā.

Koncerti notiek ar Rīgas domes finansiālu atbalstu.

Vairis Nartišs - trombonists. Izsmalcināts mākslas un stila gardēdis. Īstais cilvēks savā īstajā vietā un laikā, kurš par savu profesiju deg gan sapņos, gan nomodā. Apliecinot sevi kā vienu no radošākajiem un artistiskākajiem Latvijas pūšaminstrumentālistiem, Viaris dibinājis vairākus krāšņus pūšaminstrumentu projektus: amizanto „Shady Brass Q”, „Riga Brass”, grupu “CHARM” un mīlīgas nostalģijas apdvesto “Zaļumballes orķestri”. Savukārt, pirms dažiem gadiem, kā atbildi Covid19 pandēmijai, Vairis ir radījis atraktīvo monoizrādi “Pūt un Palaid”, kura ar panākumiem visā Latvijā ir atskaņota jau vairāk kā 60 reizes.

Savas sirdslietas – trombona – smalkumos Vairis turpina urķēties, neapstādamies pie sasniegtā, radoši azartiskos meklējumos nerimstot uzzināt, kas lācītim (lasīt – pūšaminstrumentiem) vēderā. Šobrīd ar sev tipisko azartu viņš mūrē pamatus veiksmīgai solokarjerai, priekšnesumos izmantojot ne tikai visdažādākos trombona paveidus, bet arī multiefektu procesorus, cilpu mašīnas un trāpīgus vizuālos efektus. Rezultāts? Akadēmiskās mūzikas žanrisko robežu paplašināšana ar monoizrādēm, instrumentālām performancēm un multišoviem, kas Vairi ļauj iepazīt ne tikai kā trombona spēles virtuozu, bet arī kā atraktīvu ideju ģeneratoru un asprātīgu scenāriju autoru.

Mūziķis turpina Latvijas sasniegumus mūzikā, pirms dažiem gadiem kļūstot par leģendārā pūšaminstrumentu ražotāja “Vincent Bach” oficiālo mākslinieku. Nartišs ir pirmais metāla pūšaminstrumentālists Baltijā ar šādu godu un novērtējumu, un neapšaubāmi tas ir būtisks sasniegums visai Latvijas mūzikas pasaulei.

Jāatzīmē, ka interneta veikala Nartiss.lv vadītājs Vairis Nartišs ir ne tikai mūziķis, bet arī mecenāts. Viņš ir izveidojis īpašu jauniešu atbalsta programmu, kur Latvijas jaunajiem mūziķiem ir iespēja saņemt mūzikas instrumentus.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas