Vēju ceļi kalnos



No 2012. gada 28. janvāra līdz 11. martam Mākslas muzeja „Rīgas Birža” Lielajā izstāžu zālē (Doma laukumā 6, Vecrīgā) izstādē ar tēlainu nosaukumu „Vēju ceļi kalnos” būs skatāmi Japānas mākslas kolekcijas darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma.

Japāņu haikas, kas ir ievērojama pasaules kultūras parādība, caur emocijām un noskaņām, caur asociācijām un tēliem rada mums iespēju novērtēt katra dzīves mirkļa nozīmīgumu. Izsmalcināta dzejas estētika atsaucas katra lasītāja dvēselē, ļaujot pārdzīvot atmiņā sava dzīves ceļa notikumus. Meistarība attēlot Visumu caur mirkļa sajūtām un ikdienišķām norisēm, vienlaikus skarot katra cilvēka jūtas, ir raksturīga visai japāņu mākslai. Arī katrā izstādē skatāmajā mākslas darbā ietvertas daudzslāņainās kultūras zīmes un simboli, kas atklāj Japānas kultūras bagātību šķietami prozaisku notikumu attēlojumos.
Izstādē „Vēju ceļi kalnos” apskatāmi vairāk nekā 200 Latvijas Nacionāla mākslas muzeja Japānas mākslas kolekcijas darbi, kas radīti laika posmā no 18. gadsimta līdz 19. un 20. gadsimta mijai. Ekspozīcijas kodolu veido japāņu krāsainie kokgriezumi, kuru vidū izceļami dažādu ukijoe žanru darbi – ainavas, Kabuki teātra ainas, aktieru un skaistuļu portreti – slaveno Utagava skolas pārstāvju – Ando Hirošige (1797–1858), Utagava Kunisada I (Tojokuni III, 1786–1865), Ičijusai Kunijoši (1797–1862) un citu meistaru darbi. Krājuma izlasi papildina dekoratīvi lietišķās mākslas paraugi – keramikas un porcelāna kolekcijas priekšmeti.
Pēc izstādes slēgšanas daļa no Japānas mākslas kolekcijas būs skatāma Mākslas muzeja „Rīgas Birža” pastāvīgajā ekspozīcijā Austrumu galerijā.
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas