2. jūnijā pirmo reizi atjaunotajā Ziemeļblāzmas parkā notiks bērnu svētki „Gaismas pilij 100”. Ikviens pasākuma apmeklētājs varēs iejusties svētku aizsākuma gaisotnē – pagājušā gadsimta noskaņās. Vecmīlgrāvī bērnus un viņu vecākus sagaidīs ne tikai vēsturiskas personības, bet arī iespēja ikvienam izmēģināt savas prasmes dažādās interaktīvās darbnīcās.
„Svētki būs kā ieskats vēsturē, kad tos pirmo reizi organizēja rūpnieks un mecenāts Augusts Dombrovskis. Viņa ievērojamākais devums rīdziniekiem ir uzceltā Ziemeļblāzmas pils, Burtnieku nams, Zaļā skola, kā arī citas ēkas, kas šobrīd jau kļuvušas par kultūrvēsturiskiem pieminekļiem. Gan svētku vizuālais noformējums, gan aktivitātes būs seno laiku noskaņās,” stāsta bērnu svētku organizatore Zane Auškāpa.
Pasākumā varēs sastapt tādas vēsturiskas personības kā Augustu Dombrovski, kurš ar savu suni Kangaru cītīgi vēros visu notiekošo, bet galvenās saimnieceslomā iejutīsies Dombrovska kunga līdzgaitniece Marta Rinka. Būs iespēja novērtēt meistarīgā maestro Jāzepa Vītola klavierspēļu prasmi, savukārt Jānis Jaunsudrabiņš palīdzēs bērniem apgūt vizuālās mākslas burvību. Šajā pasākumā neiztiks arī bez tautas dziesmu skandēšanas, ko bērniem mācīs pats Krišjānis Barons, ka arī tiks atjaunota nedaudz piemirsta tradīcija - pasaku stāstīšana. Savukārt tiem, kuriem patīk senas ēkas un pilis, varēs apskatīt teju kā atjaunota Ziemeļblāzmas pili.
„Galvenais akcents šajos svētkos ir nevis vērot, bet piedalīties. Tāds bija Dombrovska kunga vadmotīvs, un to mēs cenšamies saglabāt, tāpēc darbnīcas būs veidotas tā, lai dalībnieki ne tikai vērotu notiekošo, bet paši darbotos un gūtu prieku par savu veikumu,” stāsta Zane Auškāpa.
Visas radošās darbnīcas būs izzinošas, daļa no tām veidotas, ņemot vērā Dombrovska kunga pamatvērtības – atturēšanos no atkarīgo vielu lietošanas. „Pretsmēķēšanas teltī” varēs uzzināt par tabakas kaitīgumu, „Novada mācības teltī” - pilnveidot zināšanas par Vecmīlgrāvi. Bez iepriekšminētajām darbnīcām bērni varēs apmeklēt „Ķepainīša slimnīcu”,” Zaļo stūrīti”, apmainīties ar grāmatām grāmatu maiņas punktā, savukārt tiem, kuriem interesē Vecmīlgrāvja teritorijā esošā Rīgas brīvosta, būs iespēja to apskatīt fotogrāfijās un uzzināt sīkāku informāciju par tās darbību. Vairāk nekā simts gadu laikā mainījušās daudzas šo svētku tradīcijas, bet viena palikusi nemainīga – braukšana ar zirgu pajūgiem – to varēs izbaudīt arī 2. jūnijā.
Svētku laikā uz lielās skatuves uzstāsies Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības kultūras centru bērnu kolektīvi, A. Dombrovska mūzikas skolas jaunie talanti un kultūras nama „Ziemeļblāzma” mākslinieki, bet deju kolektīvi, kas savu varējumu demonstrēs uz otrās skatuves, dejot aicinās arī skatītājus.
Foto: Publicitātes